אנרגיה בסביבה

דליה רואה חשיבות רבה בפיתוח ידע, בחינוך ובהגברת המודעות בתחום האנרגיה בקרב הציבור הרחב ובפרט בקרב בני הנוער העתידים להיות שותפים למהפכה בתחום האנרגיה בישראל.

בתחילת שנת 2000 התגלו תגליות הגז במדינת ישראל, דבר שהוביל את המדינה לעצמאות אנרגטית ולמעבר לשימוש בגז טבעי במקום שימוש במקורות מזהמים כמו, פחם, סולר ומזוט. משק האנרגיה בישראל עתיד להמשיך ולשנות את פניו כך שעד שנת 2030, על פי דבריו שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, שנאמרו בוועידת האנרגיה השנה, מדינת ישראל תהיה עם פחות או יותר אפס זיהום ופגיעה בסביבה ובבריאות הציבור עם העלייה בשימוש בגז טבעי ובאנרגיות מתחדשות.

 

כך, לאור חשיפתם ופיתוחם המהיר של מאגרי הגז, החדירה של גז טבעי לשימוש בישראל ופיתוח מאגרי גז נוספים, נוצר ביקוש לאנשי מקצוע בתחום כאשר עד כה רוב הפיתוח להקמת התשתיות הסתמך על ידע חיצוני של חברות ומומחים בתחום. רק בשנים האחרונות ניתן לראות את הנחת היסודות ללימודי אנרגיה כצורך הולך וגובר לאנשי מקצוע בתחום הנדסת אנרגיית הגז ואנרגיות מתחדשות. כמו כן, המודעות בקרב הציבור בתחום האנרגיה בכלל והשמירה על איכות הסביבה בפרט הולכת וגוברת וכפועל יוצא גם הדרישה להפחתת הפליטות, שימוש באנרגיה מתחדשת והדרישה לתחרות במשק האנרגיה שתיתן לנו הצרכנים לבחור את ספק החשמל ותוביל לחיסכון בעלויות החשמל.  

 

דליה אנרגיות רואה חשיבות רבה בפיתוח ידע מקומי לדור הצעיר בתחום אנרגיה המתבססת על גז טבעי ואנרגיות מתחדשות. על כן, החברה ממשיכה זו השנה השלישית ברציפות להוביל תוכנית חינוכית אשר פותחה במימון חברת דליה ללימודי אנרגיה וסביבה ומועברת לתלמידי תיכון במועצה האזורית יואב על ידי הצוות המקצועי של המועצה לישראל יפה. התוכנית נותנת רקע מדעי בתחום האנרגיה, עוסקת במשאבי טבע ומקורות להפקת אנרגיה, שיטות ותהליכים בהפקת אנרגיה בדגש על ייצור חשמל נקי, יתרונות השימוש בגז טבעי ביחס לדלקים מאובנים אחרים, ושינויי אקלים והתייעלות אנרגטית.

 

מטרת הלימודים הינה העלאת המודעות למשאבים הרבים המושקעים בייצור אנרגיה, העלאת המודעות לזיהום האוויר ועל הצורך בהתייעלות אנרגטית על ידי שימוש בגז טבעי ובאנרגיה מתחדשת, הנחלת תפיסת עולם לשמירה על איכות הסביבה ועוד. התוכנית כוללת לימודים על סוגי אנרגיות שונים, המרה ושימור אנרגיה, ההיסטוריה של האנרגיה בשימוש האדם, מקורות אנרגיה- מתכלים ומתחדשים, הקשר בין המשבר הסביבתי ובעיית האנרגיה- זיהום והתחממות גלובלית, מצב משק החשמל בישראל ועוד. בסוף השנה ידרשו התלמידים להציג את הפרויקט המסכם ותערך תחרות בה ייבחר הפרויקט הזוכה.

 

השילוב בין חיסכון בעלויות החשמל ושמירה על איכות הסביבה מובילים לכך שתחום האנרגיה נוגע בכל אחד ואחת מאיתנו. על כן, ישנה חשיבות רבה בחינוך ובהגברת המודעות לנושא זה בקרב הציבור הרחב ובפרט בקרב בני הנוער העתידים להיות שותפים למהפכה בתחום האנרגיה בישראל אשר תשפיע על אורח החיים של כולנו.

לתחנת הכוח מרכז מבקרים המציג חוויה של כ-40 דקות הכוללת ארבע פעילויות המשלבות טכנולוגיה, חדשנות, זיקה לסביבה והנאה. הפעילות במרכז היא ללא עלות כספית, כחלק מתפיסת עולם ניהולית של החברה.