ייצור חשמל

תחנת הכוח דליה אנרגיות מייצרת חשמל באמצעות גז טבעי בטכנולוגיה של מחזור משולב. התחנה עושה שימוש בגז הטבעי על מנת להפיק אנרגיה יעילה ונקייה יותר

לפני כעשור התגלו תגליות גז משמעותיות בישראל אשר שינו את פני משק החשמל והביאו לפתיחתן של תחנות כוח פרטיות המפיקות חשמל באמצעות גז טבעי. כיום רוב תחנות הכוח בישראל מופעלות על ידי גז טבעי למעט שתי תחנות פחמיות של חברת החשמל אשר תצאנה משימוש בעתיד הקרוב.  

גז טבעי הנו מחצב טבע, המשמש אותנו לחימום, בישול, דלק והפקת חשמל. הגז הוא בעצם סוג של דלק מאובן, חסר צבע וחסר ריח, הנוצר מהתאבנות של חומר אורגני בסביבה מחוסרת חמצן.

כיצד פועלת תחנת כוח המונעת בגז?

עקרון פעולת תחנת כוח המונעת בגז זהה לעקרון פעולת תחנות כוח גרעינית ופחמית, המתבססת על הנעה של ציר עליו מוטבעים פסי נחושת בתוך שדה מגנטי, תנועת הציר גורמת לאלקטרונים לנוע וכך נוצר חשמל. בחלק מתחנות הכוח המופעלות על ידי טורבינת גז משולבת גם טורבינת קיטור אשר מעלה את היעילות האנרגטית של התחנה. תחנה כזאת נקראת תחנה ב'מחזור משולב' כלומר שילוב בין טורבינת גז וטורבינת קיטור ליצירת חשמל. טכנולוגיית "המחזור המשולב" משפרת את תפוקת החשמל בתחנת-הכוח וגם חוסכת חומרי דלק. טורבינת הגז שורפת את הגז הטבעי והאוויר הדחוס, ואדי הפליטה מניעים את הלהבים ומסובבים את הציר של הגנרטור. החום הנפלט מבעירה זו מרתיח מים לכ-1000 מעלות צלזיוס ליצירת קיטור המובל לטורבינה השנייה - טורבינת הקיטור. לחץ הקיטור מניע את להבי טורבינת הקיטור ותורם גם הוא לסיבוב מהיר יותר של ציר הגנרטור. תנועת הציר בגנרטור יוצרת שינוי בשדה המגנטי ומביאה ליצירת החשמל.

יתרונותיה של הפקת חשמל בגז טבעי אל מול ייצור חשמל על ידי תחנות כוח פחמיות ודלקים נוזליים (סולר ומזוט) הינן רבות וחשובות, בעיקר הפחתת פליטות מזהמים וגזי חממה בעשרות אחוזים בהשוואה להפקת חשמל באמצעות פחם. השימוש בגז טבעי מפחית את חשיפת הציבור בישראל לפליטות חומרים מזהמים ונחשב ל'דלק' יעיל ונקי בעל נצילות אנרגטית גבוהה. תחנת הכוח דליה אנרגיות מייצרת חשמל באמצעות גז טבעי בטכנולוגיה של מחזור משולב. התחנה עושה שימוש בגז הטבעי על מנת להפיק אנרגיה יעילה ונקייה יותר ובכך מיישרת קו עם המגמות הנקיות ברחבי העולם. כמו כן, דליה אנרגיות מאפשרת ללקוחות להתייעל אנרגטית ולרכוש חשמל נקי במחיר נמוך ממחיר חברת החשמל.