לקראת פתיחת שנת הלימודים דליה אנרגיות מובילה תכנית 'אנרגיה בסביבה' לתלמידים במועצה האזורית יואב

בתחילת שנת  2000 התגלו תגליות הגז במדינת ישראל, דבר שהוביל את המדינה לעצמאות אנרגטית ולמעבר לשימוש בגז טבעי במקום שימוש במקורות מזהמים כמו, פחם, סולר ומזוט. משק האנרגיה בישראל עתיד להמשיך ולשנות את פניו כך שעד שנת 2030, על פי דבריו שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, שנאמרו בוועידת האנרגיה השנה, מדינת ישראל תהיה עם פחות או יותר אפס זיהום ופגיעה בסביבה ובבריאות הציבור עם העלייה בשימוש בגז טבעי ובאנרגיות מתחדשות.

 

כמו כן, השימוש בגז טבעי ובאנרגיות מתחדשות יוביל לחיסכון משמעותי בעלויות החשמל הן בשל ייעול תהליך ייצור החשמל בגז טבעי והן בשל ההתייעלות האנרגטית והפיתוחים האחרונים בתחום האנרגיות המתחדשות. בעולם המערבי נהנים התושבים הן מאוויר נקי יותר והן מחיסכון בעלויות החשמל ולשם מדינת ישראל שואפת להגיע בעשור הקרוב.   

 

כך, לאור חשיפתם ופיתוחם המהיר של מאגרי הגז, החדירה של גז טבעי לשימוש בישראלופיתוח מאגרי גז נוספים, נוצר ביקוש לאנשי מיקצוע בתחום כאשר עד כה רוב הפיתוח להקמת התשתיות הסתמך על ידע חיצוני של חברות ומומחים בתחום. רק בשנים האחרונות ניתן לראות את הנחת היסודות  ללימודי אנרגיה כצורך הולך וגובר לאנשי מקצוע בתחום הנדסת אנרגיית הגז ואנרגיות מתחדשות. כמו כן, המודעות בקרב הציבור בתחום האנרגיה בכלל  והשמירה על איכות הסביבה בפרט הולכת וגוברת וכפועל יוצא גם הדרישה להפחתת הפליטות, שימוש באנרגיה מתחדשת והדרישה לתחרות במשק האנרגיה שתיתן לנו הצרכנים לבחור את ספק החשמל ותוביל לחיסכון בעלויות החשמל.   

 

דליה אנרגיות רואה חשיבות רבה בפיתוח ידע מקומי לדור הצעיר בתחום אנרגיה המתבססת על גז טבעי ואנרגיות מתחדשות. על כן, החברה ממשיכה זו השנה השלישית ברציפות להוביל תוכנית חינוכית אשר פותחה במימון חברת דליה ללימודי אנרגיה וסביבה ומועברת לתלמידי תיכון במועצה האזורית יואב על ידי הצוות המקצועי של המועצה לישראל יפה. התוכנית נותנת רקע מדעי בתחום האנרגיה, עוסקת במשאבי טבע ומקורות להפקת אנרגיה, שיטות ותהליכים בהפקת אנרגיה בדגש על ייצור חשמל נקי, יתרונות השימוש בגז טבעי ביחס לדלקים מאובנים אחרים, ושינויי אקלים והתייעלות אנרגטית.

 

מטרת הלימודים הינה העלאת המודעות למשאבים הרבים המושקעים בייצור אנרגיה, העלאת המודעות לזיהום האוויר ועל הצורך בהתייעלות אנרגטית על ידי שימוש בגז טבעי ובאנרגיה מתחדשת, הנחלת תפיסת עולם לשמירה על איכות הסביבה ועוד. התוכנית כוללת לימודים על סוגי אנרגיות שונים, המרה ושימור אנרגיה, ההיסטוריה של האנרגיה בשימוש האדם, מקורות אנרגיה- מתכלים ומתחדשים, הקשר בין המשבר הסביבתי ובעיית האנרגיה- זיהום והתחממות גלובלית, מצב משק החשמל בישראל ועוד. בסוף השנה ידרשו התלמידים להציג את הפרוייקט המסכם ותערך תחרות בה ייבחר הפרוייקט הזוכה.

 

השילוב בין חיסכון בעלויות החשמל ושמירה על איכות הסביבה מובילים לכך שתחום האנרגיה נוגע בכל אחד ואחת מאיתנו. על כן, ישנה חשיבות רבה בחינוך ובהגברת המודעות לנושא זה בקרב הציבור הרחב ובפרט בקרב בני הנוער העתידים להיות שותפים למהפכה בתחום האנרגיה בישראל אשר תשפיע על אורח החיים של כולנו.