תחנת הכח

הקמה

החזון שלנו מתממש עם הקמת תחנת הכוח הראשונה של 'דליה'. התחנה הוקמה באתר צפית שבשפלת יהודה, בסמוך לצומת ראם ולישוב כפר מנחם.

עבודות ההקמה החלו בפברואר 2013 על ידי Alstom – חברה מובילה בתחום האנרגיה, התחבורה והתשתיות בעולם. ביולי 2015 החלה התחנה בהפעלה מסחרית, וכעת היא מספקת חשמל מוזל לקהל לקוחותיה הרחב, ומהווה כ-7% ממשק החשמל והאנרגיה הישראלי.

תחנת הכוח 'דליה' מפיקה כ - 900 מגה-ואט באמצעות שתי טורבינות יעילות, המייצרות 450 מגה-ואט כל אחת. התחנה פועלת תוך שימוש בטכנולוגיית מחזור משולב, המקנה לה יעילות אנרגטית של 58% – היעילות האנרגטית הגבוהה ביותר הקיימת כיום בשוק החשמל בישראל.

התחנה פועלת רצוף באמצעות גז טבעי המאפשר לנו לייצר אנרגיה נקייה ויעילה יותר. בנוסף קיימת גם אפשרות להפעלתה באמצעות סולר, השמורה כגיבוי למקרה של תקלה באספקת הגז. ספק הגז של 'דליה' היא השותפות 'תמר', אשר ההסכם עמה נחתם בשנת 2012 והוא תקף ל-17 שנות הפעלה, בהיקף אספקה של 1.1 BCM לשנה.

תחנת הכוח 'דליה' מבוססת על טכנולוגיית מחזור משולב וכוללת טורבינת גז וטורבינת קיטור. טורבינת הגז שורפת את הגז הטבעי וגזי הפליטה החמים מועברים מטורבינת הגז לדוד קיטור, אשר מתעל את הקיטור שנוצר לטובת הפעלת הטורבינה השנייה –  הטורבינה הקיטורית – שמייצרת חשמל נקי ויעיל נוסף. כל החשמל המיוצר מועבר לרשת ההולכה הארצית של חברת החשמל.

חברת Alstom היא מובילה רב-לאומית בתחומי האנרגיה, התחבורה והתשתיות. החברה הינה מותג ברחבי העולם, והמוניטין שהיא נושאת עמה לאורך שנות פעילותה הפך לשם נרדף לחדשנות טכנולוגית, בעלת הקפדה על איכות הסביבה. בשנת 2010 דליה חתמה עם חברת Alstom על הסכם הקמה, הפעלה ותחזוקה של תחנת הכוח. הפרויקט התבצע במתכונת “full turnkey”, כאשר Alstom לקחה אחריות מלאה על התכנון וההקמה באמצעות שימוש בטכנולוגיה חדישה וסטנדרטים גבוהים, העומדים בקנה אחד עם תקני איכות הסביבה המחמירים ביותר. כמו כן, חברת Alstom התחייבה ללוות את הפרויקט ולהיות אחראית על אספקה, תחזוקה ותפעול תחנת הכוח לתקופה של 20 שנה.

Alstom הוקמה בשנת 1928 והינה חברת אנרגיה מוכרת בלמעלה משבעים מדינות, כאשר כ-25% מתשתיות החשמל ברחבי העולם מבוססות על ציוד החברה. מחזור המכירות השנתי של חברת Alstom עומד על 21 מיליארד יורו, וכיום מועסקים בה 100,000 עובדים ב-90 מדינות, כאשר צוות מומחי החברה כולל את מיטב המוחות הקיימים בעולם התשתיות והאנרגיה. החברה, אשר חרתה על דגלה את מסר החדשנות והקדמה הטכנולוגית, פועלת באופן תמידי למען מציאת פתרונות עבור כל מקורות האנרגיה, תוך שמירה על איכות הסביבה והקטנת זיהום האוויר במהלך תהליכי הייצור. במקביל, החברה מספקת פתרונות מגוונים ומשוכללים בתחום התחבורה, תחזוקת הציוד הקיים ויצירת תשתיות חדשות.

בחודש נובמבר 2015 עתידה חברת GE לרכוש את חטיבת האנרגיה של חברת אלסטום. המיזוג עתיד להפוך את החברה המשותפת לחזקה בעולם בתחום תשתיות החשמל.