ייצור חשמל

תחנת הכוח דליה

Built by GE -
General Electric

תחנת הכוח הראשונה הוקמה באתר צפית בשפלת יהודה. בניית התחנה בוצעה על-ידי Alstom , חברה רב לאומית מובילה בתחומי האנרגיה והתשתיות, שבהמשך התמזגה עם ענקית התעשייה GE – General Electric ההפעלה המסחרית של התחנה החלה ביולי 2015 ומאז היא מייצרת חשמל המיוצר מגז טבעי ומועבר לצרכנים בכל רחבי הארץ על גבי מערכת ההולכה של חברת החשמל המנוהלת על ידי חברת ניהול המערכת - נגה. נגה היא חברה ממשלתית עצמאית המנהלת את תכנון ופיתוח מערכת החשמל בישראל בהתאם לצרכי המשק.

בשנת 2015 דליה אנרגיות, קיבלה רישיון לייצור חשמל ורישיון לאספקת חשמל ללקוחותיה. תחנת כוח 'דליה' מייצרת כ-900 מגה-ואט באמצעות שתי טורבינות יעילות, המייצרות 450 מגה-ואט כל אחת. התחנה פועלת תוך שימוש בטכנולוגיית מחזור משולב, המקנה לה יעילות אנרגטית של 58% –יעילות אנרגטית מהגבוהות ביותר הקיימת כיום בשוק החשמל בישראל.

טכנולוגיית מחזור משולב (Combine Cycle turbine) כוללת טורבינת גז וטורבינת קיטור. טורבינת הגז שורפת את הגז הטבעי וגזי הפליטה החמים מועברים מטורבינת הגז לדוד המים, הופכים את המים שבדוד לקיטור אשר זורם לטובת הפעלת הטורבינה השנייה – הטורבינה הקיטורית – המייצרת חשמל נקי ויעיל נוסף.

שתי הטורבינות מייצרות ביחד הספק של כ- 900 מגה ואט, ובפועל מייצרות כ- 8% מייצור החשמל במדינת ישראל. החשמל המיוצר בתחנה מועבר על גבי מערכת ההולכה של חברת החשמל לצרכנים בכל רחבי הארץ.

הפקת חשמל מגז טבעי, מצמצמת באופן משמעותי את פליטת גזי החממה ומזהמים נוספים בהשוואה לדלקים פוסיליים אחרים כדוגמת פחם או סולר ומזוט. הבחירה שלנו בטכנולוגית היצור המתקדמת היא חלק מהשאיפה שלנו להוביל תעשייה נקייה בישראל, ואנו מיישרים קו עם המדינות המובילות בעולם בתחום.תהליך ייצור החשמל מתבצע תוך שמירה על איכות הסביבה ועמידה בכל התקנים הנדרשים.

בצמוד לאתר יש שטחים המיועדים להקמת תחנה חדשה נוספת שאושרה ע"י הממשלה בהיקף של 850 מגה ואט המופעלת על ידי גז טבעי. לצד התחנה החדשה מתוכנן לקום מתקן אגירה גדול אשר יספק חשמל לרשת ההולכה הארצית כדי לתמוך ביעדי האנרגיה המתחדשת של ישראל לשנת 2030.

צוות מקצועי-ניהולי מוצב בתחנה ומנהל את תכנון וייצור החשמל המסופק מהתחנה וכן את כל הממשקים והמשאבים הנדרשים לייצור החשמל בהתאם לצרכים המשתנים במשק החשמל בישראל. הפעלת התחנה מחייבת פעילות מקצועית רב-תחומית עם צוות ייעודי המפעיל מספר רב של קבלני משנה מהארץ ומהעולם, כשכל אחד מהם מתמחה בתחום הנדסי ייחודי.

למה דליה ?

אתר "צפית" נבחר על-ידי הועדה לתשתיות לאומיות מתוך ארבעה אתרים אפשריים. בתחילת הדרך התחנה אמורה היתה לקום במבוא כרמל, בסמוך לשפך נחל דליה ומכאן מקור השם. בהמשך שינתה הוועדה לתשתיות לאומיות את החלטתה והתחנה נבנתה בצפית אשר בתחום המועצה האזורית יואב, אולם שמה המקורי נשמר.

ייצור חשמל בישראל - דליה אנרגיות טורבינות גז - דליה אנרגיות בע"מ

אגירת אנרגיה

על מנת לעמוד ביעדי האנרגיה המתחדשת של מדינת ישראל לשנת 2030, דליה מפתחת את תחום אגירת האנרגיה הן במתקנים המחוברים לרשת ההולכה הארצית והן במתקנים המחוברים לרשת החלוקה כמו גם בחצרות לקוחותיה.
בשנת 2024 החל לפעול בשטח תחנת הכוח דליה מתקן האגירה הראשון. זהו מתקן ייחודי. אגירת אנרגיה בטכנולוגיית ליתיום-איון של חברת SUNGROW בשתי קומות, בעל יכולת אגירה של 88 מגה וואט שעה. למתקן האגירה שתי מטרות:

  1. שירותי התנעה שחורה לתחנת הכוח דליה במקרה חרום של עלטה כללית ברשת החשמל
  2. פריקה והטענה של אנרגיה למערכת ההולכה של חברת החשמל כדי להתגבר על אתגרי רשת החשמל וייצוב התדר בעת שילוב אנרגיה סולארית בשיעור הולך וגדל.

חברת דליה מקדמת מתקן אגירה באזור כרמי קטיף, שיספק חשמל הן לרשת ההולכה והן לרשת החלוקה.
בנוסף, דליה מקימה מתקני אגירה קטנים בחצרות לקוחות כדי לסייע להם להתייעל בהוצאות החשמל של העסק כמו גם להתגבר על אתגרי רשת החשמל המקומית, ייצוב תדר החשמל וניהול רשת חשמל עצמאית ומבוזרת.

תחנת הכוח אשכול

בשנת 2023 רכשה דליה את תחנת הכוח אשכול מידי חברת החשמל במסגרת מתווה הרפורמה בה התחייבה חברת החשמל למכור חמש תחנות לגורמים פרטיים.

תחנת הכוח אשכול, נרכשה בסך 9 מיליארד שקלים והיא התחנה הגדולה בישראל המופעלת על ידי גז טבעי. בתחנה פועלים שני מחזמ"ים (מחזור משולב Combine Cycle turbine) בעלי יכולת ייצור של כ 1,700 מגה ואט. בנוסף מותקנות בתחנה ארבע יחידות ייצור קיטוריות ישנות המיועדות לגריטה בתוך מספר שנים.

באתר אשכול יש קרקע פרטית של 440 דונם המיועדים לפיתוח משמעותי של משק החשמל לרבות הקמת תחנת 'אשכול 2' - תחנה חדישה ויעילה  בעלת יכולת ייצור של 850 מגה ואט וכן מתקני אגירה גדולים.

מסמכי ההפקדה תת"ל 142 – מסמכי ההפקדה יועלו בימים הקרובים

חשמל ירוק

דליה מאפשרת ללקוחותיה להתקשר גם בהסכמים ארוכי טווח לרכישת חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים משולבי אגירה במשך כל שעות היממה. 

לקוחותינו יכולים לצרוך חשמל המיוצר ממקורות אנרגיה מתחדשת יחד עם מקורות אנרגיה פוסילית (קונבנציונלית) ובכך לסייע בשיפור איכות הסביבה על ידי צמצום טביעת הרגל הפחמנית שלהם. דליה גם משייכת עבור לקוחותיה תעודות ירוקות מסוג  Energy Attribute Certificates)  IREC).